Lena Jonsson Trio
Folkmusik

Lena Jonsson Trio

Fiolspelaren Lena Jonsson är en av Skandinaviens mest inflytelserika musiker inom den samtida folkmusiken. Med musikalisk öppenhet och nyfikenhet hämtar hon sin inspiration från en stor bredd av genrer. Hon kombinerar sina djupa kunskaper om traditionell svensk folkmusik och soundet från rock, pop, jazz, amerikansk old time och bluegrass.

Lena Jonsson är uppvuxen i en folkmusikmiljö i Hälsingland och började spela i band redan som elvaåring. Hon är utbildad vid Musikhögskolan i Stockholm, Berklee College of Music och 2008 blev hon riksspelman.

Lena Jonsson grammisnominerades för sitt debutalbum ”Places” (2019) och blev i år vinnare i kategorin “Årets folk” för uppföljaren ”Stories from the Outside” (2021) med Lena Jonsson Trio. Under 2021 vann de även Manifestpriset.

I Lena Jonsson Trio vävs Lenas kraftfulla fiolspel och Kristofers drivande bas samman av Eriks varierade och lyhörda gitarrklanger. Räkna med att det blir en briljant folkmusikkonsert präglad av innerlig spelglädje, humor, inlevelse och utstrålning!

Spelperiod: Enligt överenskommelse

Fakta

Antal medverkande: 3
Teknik: Beroende på situation
Spelperiod: Enligt överenskommelse
Priskategori: D: 20 000 – 25 000 kr
Play Video
Folkmusik

Lena Jonsson Trio

Briljant folkmusik präglad av innerlig spelglädje, humor, inlevelse och utstrålning!
Spelperiod: Enligt överenskommelse

Mer i samma genre

Se fler av våra kommande evenemang inom Folkmusik.
Folkmusik, Visa

VINTERSÅNG – En nordisk julkonsert

Svenska duon Hazelius Hedin möter den norska folkmusikstjärnan Sigrid Moldestad i en vinterkonsert av sällsynt och vemodig stämning som bär värme och ljus genom årets mörkaste tid, med såväl traditionella julsånger, som egna visor.
Folkmusik

Ulrika Gunnarsson och Anders Larsson

I somras blev Ulrika Gunnarsson och Anders Larsson Sveriges första riksspelmän på trall! Med varsin stilbildande trallskiva i bagaget och decennier av erfarenhet bjuder de nu in till konsert, dans och sångkurs allt efter era önskemål.
Folkmusik

Hialösa Trio

Det sydsvenska ordet hialös betyder ivrig och precis så känns musiken när Hialøsa intar scenen. Med ett eget sound, inspirerat av traditionella låtar från Skåne, bjuder gruppen på ösig, disruptiv och traditionell folkmusik.
Folkmusik

Åsa Jinder

Åsa Jinder är en av våra mest folkkära och välmeriterade artister.
Få turnerande artister i dag har Åsa Jinders rutin. Musikaliteten, scennärvaron och inte minst folkligheten har gjort hennes snart 50 år långa musikkarriär möjlig.
Folkmusik

Josefina Paulson, nyckelharpa och Anders Löfberg, cello

Folkmusikduon Josefina Paulson och Anders Löfberg har nyligen börjat spela ihop. De kan höras som duo eller tillsammans med dansaren Silje Onstad Hålien i ett unikt samspel mellan musik och rörelse.
Folkmusik

Emilia Amper, nyckelharpa

I Emilia Ampers musik möter den djupa kunskapen om och en stor kärlek till traditionen ett öppet sinne med vilja till utvecklande av nyckelharpans möjligheter.
Folkmusik

Sebastien Dubé, kontrabas och Torbjörn Näsbom, nyckelharpa

Från Kärlek till Glädje; och alla andra känslor emellan. Musikerna står för ett expressivt, virtuost och glädjefyllt musicerande och bjuder på tradition och egenkomponerad musik.
Folkmusik

Josefina Paulson, nyckelharpa och Roger Tallroth, gitarr

Josefina och Roger möts i melodier, polskor, valser och menuetter med geografisk utgångspunkt i Sala, Västmanland, som de båda har koppling till.

Vad letar du efter?

Bokningsförfrågan: Lena Jonsson Trio

Önskad period
Datum från *
Datum till *
Tid *
Detaljer
Antal föreställningar *
Lokal/scen *
Kontaktuppgifter arrangör
Kontaktperson förnamn *
Kontaktperson efternamn *
Kontaktperson email *
Meddelande

Vad letar du efter?

Vad letar du efter?

Evenemang favoritmärkt! Se dina favoriter här.
Skip to content