Sinfoniettan kan stoltsera med skickliga blåsare, som redan i orkestern har solistiska roller. Nu träder Lotta Pettersson Van den Poel och Anders Matell fram i en duett-concertino för klarinett och fagott av en 80-årig Richard Strauss. På sin ålders höst tydde han sig till sin ungdoms husgudar Mozart och Mendelssohn. Han tänkte sig skämtsamt en prinsessa som bjuds upp av en grotesk björn, som i dansen förvandlas till en prins. I Wien var Beethoven inledningsvis mest känd som pianovirtuos. När han äntligen presenterade sig som symfoniker gjorde han det med besked. Efter premiären skrev en kritiker: "Med en sådan debut kan man vänta sig stora ting". Hur rätt fick han inte?
Från Finland kommer en aldrig sinande ström av framstående tonsättare och dirigenter. Minna Leinonens Kaarne (korp) för stråkorkester speglar den mytologiska korpens olika läten, både som ljusbringare och förebud om död. Den mycket unge Kristian Sallinen är ännu en representant för det man kallar "det finska dirigentundret". Han har också gjort sig känd som solist på viola. Onnea Suomi!
Program:
Minna Leinonen: Kaarne
Richard Strauss: Duett Concertino för klarinett och fagott
---
Britta Byström: A Walk to Beethoven's First Symphony
Ludwig van Beethoven: Symfoni 1
Kristian Sallinen, dirigent
Lotta Pettersson Van den Poel, klarinett
Anders Matell, fagott
Västerås Sinfonietta
Särskilda platser för dig som sitter i rullstol, eller har svårt att gå i trappor, finns i alla våra scenrum. Dessa platser bokar du via vår biljettkassa.
Ytterkläder ska hängas in i garderob. Läs vad som gäller för väskrestriktioner under Vanliga frågor.
Välkommen att äta och dricka något gott i samband med ditt konsertbesök! Till evenemang med paus kan du förbeställa dryck och lättare förtäring direkt i vårt biljettsystem när du bokar din biljett. Vill du äta en lättare middag innan konsert kan du till de flesta evenemang boka bord via restaurangens egen bokningskalender. Restaurangen öppnar 1,5 timme innan konsert.