Back view of a beautiful queen wearing a medieval royal dress and a crown, background medieval chambers.
Klassiskt

Västerås Sinfonietta: Sagoprinsessor

torsdag

6/3

2025

19:00

– 21:10

Tyske Stefan Klingele är en eftertraktad dirigent på Europas konsert- och operascener, inte minst i Sverige. Under några år var han engagerad på Kungliga Teatern i Stockholm.

Ravel skrev gärna musik med spanska motiv. Hans sagolikt vackra Pavane pour une infante défunte är en fiktiv bild från en svunnen tid med en liten prinsessa som dansar vid det spanska hovet.

Franz Schreker gjorde en blixtartad karriär med sina operor under en 10-årsperiod men de försvann från repertoaren när hans musik stämplades som "entartet" då nazisterna tog makten. Idag har han fått något av en renässans bl a med den färgstarka orkestersviten Prinsessans födelsedag som är baserad på Oscar Wildes novell The Birthday of the Infanta (prinsessan). Bland Beethovens symfonier har den åttonde märkligt nog blivit en av hans minst spelade. Här möter vi titanen på hans mest uppsluppna humör. Det är musik som bokstavligen sprakar av glada infall och överraskande vändningar.

Program

Maurice Ravel
Pavane för en död prinsessa
Franz Schreker
Prinsessans födelsedag
PAUS
Ludwig van Beethoven
Symfoni 8

Medverkande

Stefan Klingele
Dirigent
Västerås Sinfonietta
Arrangeras av:
Västmanlandsmusiken
Rabatt finns för:
Studerande, Barn/Ungdom t.o.m. 18 år, Grupp (10+)
Tillgänglighet:

Särskilda platser för dig som sitter i rullstol, eller har svårt att gå i trappor, finns i alla våra scenrum. Dessa platser bokar du via vår biljettkassa.

Väskrestriktioner och ytterkläder:

Ytterkläder ska hängas in i garderob. Läs vad som gäller för väskrestriktioner under Vanliga frågor.

Dela evenemanget!

Mat & dryck

Välkommen att äta och dricka något gott i samband med ditt konsertbesök! Till evenemang med paus kan du förbeställa dryck och lättare förtäring direkt i vårt biljettsystem när du bokar din biljett. Vill du äta en lättare middag innan konsert kan du till de flesta evenemang boka bord via Konserthusbistrons egen bokningskalender. Bistron öppnar 1,5 timme innan konsert. 

Meny

torsdag

6/3

2025

19:00

– 21:10

Mer i samma genre

Se fler av våra kommande evenemang inom Klassiskt, Västerås Sinfonietta.
13/11
2025,
torsdag
19:00
– 21:00

Jiska Lambrecht, violin och Marco Sanna, piano

KammarmusikKlassiskt
19/11
2025,
onsdag
18:00
– 19:00

Klassisk AW: Wagner, Dvorak och Rossini

KlassisktOrkesterVästerås Sinfonietta
20/11
2025,
torsdag
19:00
– 21:00

Västerås Sinfonietta: Musikaliskt kalejdoskop

KlassisktOrkesterVästerås Sinfonietta
26/11
2025,
onsdag
18:00
– 20:10

Folkmusik möter Mozart

Folkmusik / VärldsmusikKlassisktOrkesterVästerås Sinfonietta
27/11
2025,
torsdag
19:00
– 21:00

Höör Barock

KammarmusikKlassiskt
28/11
2025,
fredag
18:00
– 19:30

Audio Waves After Work: ”Vågor” - Tonsättarporträtt av Magdalena Meitzner

KammarmusikKlassiskt
5/12
2025,
fredag
12:00
– 13:00

Soppa med sång

KammarmusikKlassisktVästerås Sinfonietta
6/12
2025,
lördag
19:00
– 21:30

Lasse Åberg & Janne Schaffer med Västerås Sinfonietta

JazzÖvrigtRock / Pop / CountryVästerås Sinfonietta

Vad letar du efter?

Vad letar du efter?

Vad letar du efter?

Evenemang favoritmärkt! Se dina favoriter här.

Bokningsförfrågan: Västerås Sinfonietta: Sagoprinsessor

Önskad period
Datum från *
Datum till *
Tid *
Detaljer
Antal föreställningar *
Lokal/scen *
Kontaktuppgifter arrangör
Kontaktperson förnamn *
Kontaktperson efternamn *
Kontaktperson email *
Meddelande
Skip to content