Vi är glada att ha lyckats knyta italienska Lorenza Borrani till oss som artistisk partner några säsonger framöver. Alla vill ju samarbeta med henne. Hon är konsertmästare i Chamber Orchestra of Europe och inbjuds av orkestrar världen över som solist och spelande ledare.
Vid sidan av Sjostakovitj framstår Alfred Schnittke som den mest kände ryske tonsättaren, en eklektiker som sammansmälte gamla och nya stilelement. Hans violinsonat från 1963 är omtumlande musik med typiska skiftningar av ljus och mörker, banalt och sublimt, här i en version med stråkorkester.
Mozart var bäst i alla sin tids genrer, inte minst serenader, som blev långt mer än tillfällig förströelse. Serenaden i c-moll har tillnamnet ”Nachtmusik”. En serenad var avsedd just som stämningsfull och festlig kvällsunderhållning. På väg hem till Wien stannade Mozart i Linz. Han hade ingen symfoni i bagaget men för att hedra sina värdar skrev han i ”rasande fart” en ny som blev en av hans allra bästa. C-dur hos Mozart har ofta en glansfull resning men som alltid ryms också hemlighetsfulla undertoner.
På scen:
Ledare: Lorenza Borrani, violin
Västerås Sinfonietta
Program:
WOLFGANG AMADEUS MOZART: sats 1 ur Serenad 12, för blåsare ("Nachtmusik")
ALFRED SCHNITTKE: Sonata 1, för violin
Paus
WOLFGANG AMADEUS MOZART: Symfoni 36 (Linz)
Särskilda platser för dig som sitter i rullstol, eller har svårt att gå i trappor, finns i alla våra scenrum. Dessa platser bokar du via vår biljettkassa.
Ytterkläder ska hängas in i garderob. Läs vad som gäller för väskrestriktioner under Vanliga frågor.
Välkommen att äta och dricka något gott i samband med ditt konsertbesök! Till evenemang med paus kan du förbeställa dryck och lättare förtäring direkt i vårt biljettsystem när du bokar din biljett. Vill du äta en lättare middag innan konsert kan du till de flesta evenemang boka bord via restaurangens egen bokningskalender. Restaurangen öppnar 1,5 timme innan konsert.