lördag

24 februari 2024

15:00
-16:00
Västerås Konserthus, Stora salen
260 kr

Västerås Sinfonietta: Londonsymfonin

I den här konserten framförs två verkliga önskenummer som är varandras totala motsatser. Till skillnad från många av sina kollegor i branschen fick Haydn en lång och oavbrutet framgångsrik karriär. Hans ljusa, livsbejakande musik med inslag av drastisk humor fick spridning över hela Europa, ja, till och med i Amerika. Det är betecknande att bara sex av hans 104 symfonier går i moll. ”Jag har roligt när jag komponerar och hoppas att mina lyssnare ska ha det också.” I London gjorde han pyramidal succé med tolv symfonier. Hans feelgood-musik var ju helt i publikens smak.

Sommaren 1960 bodde Sjostakovitj en tid i Dresden för att skriva musik till filmen ”Fem dagar – fem nätter”. Här tillkom hans åttonde stråkkvartett till minne av krigets och fascismens offer. Den genljuder av hans egna krigsminnen: bombkrevaderna i det belägrade Leningrad och heroiskt motstånd. Det är inte svårt att se en koppling till vad som händer på nära håll idag. Versionen för stråkorkester har blivit ett av hans mest spelade verk.

På scen:
Dirigent: Simon Crawford-Phillips
Västerås Sinfonietta

Program:
JOSEPH HAYDN: Symfoni 104 (London)
DMITRI SJOSTAKOVITJ: Kammarsymfoni i c-moll

LYXIG LÖRDAG!
Vill du lyxa till det lite extra på Västerås Sinfoniettas lördagskonserter kan du plussa på med lunch, bubbel och dryckes-/ matprovning. Välj mellan en- eller tvårätters. Därefter är det mat- och dryckesprovningar med Dellbacks som presenterar äkta mathantverk från producenter i regionen och andra delar av Sverige. Mer info om meny, pris m m kommer i augusti.

PLUSSA PÅ LYXIG LÖRDAG FÖRE KONSERTEN
Kl 13.00-13.45 Lördagslunch
Kl 13.45-14.00 Provning/inspiration

DETTA INGÅR I KONSERTBILJETTEN
Kl 14.00-14.45 Grundkurs med Dan (föreställningsserie i form av underhållande folkbildning med olika musikaliska teman utifrån Västerås Sinfoniettas lördagskonserter)
Kl 15.00-16.00 Lördagskonsert

Detaljer

24 februari 2024, lördag
Västerås Konserthus, Stora salen
260 kr
Rabatt för: Rabatt finns för Studerande, Barn/Ungdom
Arrangör: Västmanlandsmusiken
Paus: Nej
Genre: Klassiskt/Orkester/Opera, Orkester, Västerländsk konstmusik

Konserthusets bar öppnar 1,5 h före föreställning. På barmenyn finns enklare varma rätter som soppa, pasta eller en kötträtt, snacks och fika. Till det vin, öl, kaffe eller läsk.

Dela evenemanget!

Share on facebook
Share on twitter

Några andra kommande evenemang

Västerås Sinfonietta

Västerås Sinfonietta: Vårcaprice

Sinfoniettan Torsdag

Västerås Sinfonietta: Säsongsöppning med Mozarts 39:a

Kammarmusikabonnemang

Förbud och Förtryck

Bokningsförfrågan

Bokningsförfrågan skickas till Christofer Ekströmer
  • Önskad period

Bokningsförfrågan

Bokningsförfrågan skickas till Magnus Båge
  • Önskad period

Den här webbplatsen använder cookies för att förbättra användarupplevelsen

Bokningsförfrågan

Bokningsförfrågan skickas till Anna-Karin Fredriksson
  • Önskad period
  • Detta fält används för valideringsändamål och ska lämnas oförändrat.
Skip to content