Dirigenter, tonsättare, solister... ja, Finland är ett fantastiskt musikland. Taavi Oramo är ännu en i den långa raden av unga finska dirigenter på väg att göra karriär i världen. Han är en multitalang: dirigent, sångare, klarinettist och producent. Vi får höra hans vackra tenor i tre sånger på dikter av Edith Södergran skrivna av den unga, finskan Heta Aho. Hon är en av många tonsättare som attraherats av finlandssvenska Edith Södergrans finstämda poesi, i sig välklingande ordmusik. Från Finland kommer också Magnus Lindberg, ett av de internationellt tyngsta namnen i nutida musik. Hans Absence skrevs för Beethovenjubileet 2020. Norske stjärnpianisten Christian Ihle Hadland tar sig an ett av paradnumren i pianorepertoaren. Med de väldiga orkesterackorden och virtuosa pianokaskaderna i inledningen av Beethovens femte pianokonsert, Kejsarkonserten, slås porten upp till den stora, romantiska pianokonserten under 1800-talet.
MAGNUS LINDBERG: Absence
HETA AHO: Three Songs to Poems by Edith Södergran
LUDWIG VAN BEETHOVEN: Pianokonsert 5
Dirigent och solist: Taavi Oramo, sång
Solist: Christian Ihle Hadland, piano
Särskilda platser för dig som sitter i rullstol, eller har svårt att gå i trappor, finns i alla våra scenrum. Dessa platser bokar du via vår biljettkassa.
Ytterkläder ska hängas in i garderob. Läs vad som gäller för väskrestriktioner under Vanliga frågor.
Välkommen att äta och dricka något gott i samband med ditt konsertbesök! Till evenemang med paus kan du förbeställa dryck och lättare förtäring direkt i vårt biljettsystem när du bokar din biljett. Vill du äta en lättare middag innan konsert kan du till de flesta evenemang boka bord via restaurangens egen bokningskalender. Restaurangen öppnar 1,5 timme innan konsert.