221025_Tomas Janzon
Jazz

Tomas Janzon Trio

tisdag

25 oktober 2022

19:00

– 21:30

Västerås Konserthus, Lilla salen
Pris: 275 kr
Paus: Ja

Efter att Tomas Janzon genomgått Musikaliska Akademin hade han som en svensk recensent skrev "ofinheten" att lämna Sverige och Stockholm för att istället för dryga tjugo år sedan slå sig ner i Los Angeles. Där fortsatte han sina studier och fick utsökta kontakter med många av de allra största jazzprofilerna vilket i sin tur gav Tomas Janzon möjligheten att än mer utveckla sina redan förnämliga kunskaper i gitarrens olika uttrycksmedel. Med tiden har han mer eller mindre blivit ett begrepp i den amerikanska jazzvärlden som han än mer utvecklat när han efter några år på den amerikanska västkusten flyttade sina bopålar till New York där han numera är bosatt.

Lyckligtvis har han dock inte på något vis glömt sitt forna fädernesland utan kommer i princip varje år hem till Sverige för turnéer både här och inte minst runt om i Europa. Ofta har han då sin amerikanska trio med sig. I den internationella såväl jazzpressen som bland jazzarrangörer är han mycket efterfrågad och i stort sett allt som han producerar möts med idel fina omdömen.

Till oss tisdag 25 oktober kommer Tomas Janzon med sin gitarr i sällskap med en synnerligen internationell trio bestående av från Sverige Tomas själv, basisten Rubem Farias från Brasilien och trummisen Donald Dean från USA.

Högklassig triojazz med gitarren i högsätet garanteras.

Arrangeras av:
Jazzens vänner
I samarbete med:
Västmanlandsmusiken
Rabatt finns för:
Jazzens vänner
Tillgänglighet:

Särskilda platser för dig som sitter i rullstol, eller har svårt att gå i trappor, finns i alla våra scenrum. Dessa platser bokar du via vår biljettkassa.

Väskrestriktioner och ytterkläder:

Ytterkläder ska hängas in i garderob. Läs vad som gäller för väskrestriktioner under Vanliga frågor.

Dela evenemanget!

Mat & dryck

Välkommen att äta och dricka något gott i samband med ditt konsertbesök! Till evenemang med paus kan du förbeställa dryck och lättare förtäring direkt i vårt biljettsystem när du bokar din biljett. Vill du äta en lättare middag innan konsert kan du till de flesta evenemang boka bord via restaurangens egen bokningskalender. Restaurangen öppnar 1,5 timme innan konsert. 

Meny

Terrassens Räksmörgås Halv
|
135 kr
Handskalade räkor med majonnäs och ägg, serveras på rågbröd med sallad, dill och citron
Terrassens Räksmörgås Hel
|
220 kr
Handskalade räkor med majonnäs och ägg, serveras på rågbröd med sallad, dill och citron
Ostbricka
|
159 kr
Tre sorters ost, fikonmarmelad, marinerade oliver och friterat tunnbröd
Terrassens Caprese
|
175 kr
Burrata, sallad på tomat, vitlök och basilika, lufttorkad fläskkarré
Värmande soppa
|
175 kr
Jordärtkockssoppa, krispigt ankbröst, crème fraiche, örter och brödkrutonger
Grillat högrev
|
245 kr
Svenskt högrev, friterad ostronskivling, reducerad sky, friterad potatis och syrad silverlök
Fisk-och skaldjursgryta
|
275 kr
Lax, torsk, räkor, musslor, grönsaker och tomat, aioli, kokt potatis och brödkrutonger
Något sött...
|
95 kr
Kökets val av dessert
tisdag

25 oktober 2022

19:00

– 21:30

Västerås Konserthus, Lilla salen
Pris: 275 kr
Paus: Ja

Mer i samma genre

Se fler av våra kommande evenemang inom Jazz.
21 januari
19:00

Emma Denward Transformation

Jazz
4 februari
19:00

Sandviken Big Band & Vivian Buczek

Jazz
4 mars
19:00

Lina Nyberg - Lost in the Stars

Jazz
18 mars
19:00

Nine Sparks Riots

Jazz
3 april
18:30

Jazzig förfest: Magnus Lindgrens kvartett – MLB4

Jazz
4 april
19:00

Jazz, funk och soul med Norrbotten Big Band, Blacknuss & Johan Lindström

Jazz
4 april
21:15

Late Night Jazz

Jazz
4 april
12:30

Lunchkonsert med Sjöviks folkhögskola

Jazz

Vad letar du efter?

Bokningsförfrågan: Tomas Janzon Trio

Önskad period
Datum från *
Datum till *
Tid *
Detaljer
Antal föreställningar *
Lokal/scen *
Kontaktuppgifter arrangör
Kontaktperson förnamn *
Kontaktperson efternamn *
Kontaktperson email *
Meddelande
Skip to content