Kammarmusikabonnemang
söndag

26 mars 2023

19:00
-21:00
Västerås Konserthus, Stora salen
225 kr

tenThing Brass Ensemble

TenThing Brass Ensemble grundades 2007 av norska Tine Thing Helseth som ett roligt och spännande samarbete mellan musikaliska vänner. Den kvinnliga tentetten har därefter etablerat sig på den internationella scenen. tenThing har en mångsidig repertoar med allt från Mozart till Weill, från Grieg till Bernstein och från Lully till Bartok.
TenThing etablerade sig först i framträdanden över hela sitt hemland Norge och gladde så småningom en enorm nationell publik genom att inviga 2011 års norska Grammy Awards. Strax därefter uppträdde gruppen på BBC Proms i en föreställning i Londons Cadogan Hall, varefter de fick spelningar på en rad prestigefyllda festivaler och konserthus runt om i Europa.

Detaljer

26 mars 2023, söndag
Västerås Konserthus, Stora salen
225 kr
Barn och unga tom 18 år: 0kr
Rabatt för: Rabatt finns för Konserthusets Vänner (gå 2 för 1), Studerande, Föreningspris
Arrangör: Västmanlandsmusiken
I samarbete med: Kammarmusikföreningen
Paus: Ja

Konserthusets bar öppnar 1,5 h före föreställning. På barmenyn finns enklare varma rätter som soppa, pasta eller en kötträtt, snacks och fika. Till det vin, öl, kaffe eller läsk.

Dela evenemanget!

Share on facebook
Share on twitter

Några andra kommande evenemang

Uruppförande

Lunchkonsert: Jord

Konserthusets Vänner

Uno Svenningsson & Västerås Sinfonietta

Familjelördag

Jazzmagi

Bokningsförfrågan

Bokningsförfrågan skickas till Christofer Ekströmer
  • Önskad period

Bokningsförfrågan

Bokningsförfrågan skickas till Magnus Båge
  • Önskad period

Bokningsförfrågan

Bokningsförfrågan skickas till Anna-Karin Fredriksson
  • Önskad period
  • Detta fält används för valideringsändamål och ska lämnas oförändrat.
Skip to content