24697303-RHvnM
Barn & Unga

Barnlördag Special: Sjung med Pettson och Findus

lördag

14 september 2024

14:00

– 15:00

En fartfylld och rolig föreställning fylld med sång och musik tillsammans med Sven Hedman och Fanny Wistrand.

När Sven kommer in med den gula hatten ser alla att det verkligen är Pettson som kommer. Under sina 25 år med Pettson har Sven gjort över 2000 föreställningar och skrivit mer än 70 sånger, och dessa är stommen i föreställningarna. Fanny Wistrand är med sin musikalitet och sitt levande kroppsspråk ett perfekt komplement som en fartfylld och sprallig Findus.

Det är en verklig familjeföreställning, där det brukar vara nästan lika många vuxna som barn i publiken. Och det är härligt att se alla skratta tillsammans och sjunga av hjärtats lust till Sven Nordqvists välkända och älskade berättelser. Alla gillar Pettson och faller för Findus charm.

Sedan Sven och Fanny började sitt samarbete för åtta år sedan har de hunnit med över 500 föreställningar runt om i Sverige. Oftast spelar de på egen hand, men de har också spelat med många stora orkestrar, som t ex Västerås Sinfonietta, Kammarorkestern i Örebro, Blåsarsymfonikerna i Stockholm och många fler.

De tar publiken med storm, både stora och små får vara med och sjunga mest hela tiden.

Familjeföreställning, passar 5–9 år extra bra.

~

BARNLÖRDAG

När ni besöker oss på en Barnlördag får ni mer för biljettpriset – vi bjuder på fika, introduktion och föreställning.

13.00: Konserthuset öppnar. I Stora salens foajé finns frukt, festis och kaffe/te framdukat och ingår i biljettpriset.

13.15 På Foajéscenen kl 13.15 bjuder vi in till en samling för att tillsammans värma upp våra röster och förbereda oss inför allsången med Pettson och Findus.

14.00: Föreställningen börjar i Stora salen.

15.00: Föreställningen slutar.

Arrangeras av:
Västmanlandsmusiken
Rabatt finns för:
Konserthusets vänner (gå 2 för 1)
Tillgänglighet:

Särskilda platser för dig som sitter i rullstol, eller har svårt att gå i trappor, finns i alla våra scenrum. Dessa platser bokar du via vår biljettkassa.

Väskrestriktioner och ytterkläder:

Ytterkläder ska hängas in i garderob. Läs vad som gäller för väskrestriktioner under Vanliga frågor.

Dela evenemanget!

lördag

14 september 2024

14:00

– 15:00

Västerås Konserthus, Stora salen
Pris: 195 kr
Paus: Nej

Mer i samma genre

Se fler av våra kommande evenemang inom Barn & Unga, Teater / Musikal / Show.
13 februari
19:00

Västerås Kulturskolas kammarmusikkonsert

Barn & UngaKammarmusik
14 februari
19:00

Västerås Kulturskolas kammarmusikkonsert

Barn & UngaKammarmusik
14 februari
19:30

Pernilla Wahlgrens Happy Ending

Stand up / HumorTeater / Musikal / Show
18 februari
18:30

Blåsarfest

Barn & Unga
21 februari
18:00

Kick-off Imagine

Barn & Unga
15 mars
14:00

Barnlördag: Claire Parsons Co. - PUDER

Barn & UngaDans
29 mars
14:00

Barnlördag: Hej kompis!

Barn & Unga
26 april
14:00

Barnlördag: Sjung alla barn - med Lina och Catharina

Barn & Unga

Vad letar du efter?

Bokningsförfrågan: Barnlördag Special: Sjung med Pettson och Findus

Önskad period
Datum från *
Datum till *
Tid *
Detaljer
Antal föreställningar *
Lokal/scen *
Kontaktuppgifter arrangör
Kontaktperson förnamn *
Kontaktperson efternamn *
Kontaktperson email *
Meddelande
Skip to content