AFZELIUS_Liggande_skärm_1920x1080pxl

Guran, Nyberg & Nord - En Hyllning Till Björn Afzelius

torsdag

19/9

2024

19:30

– 22:00

Västerås Konserthus, Stora salen
Pris: 475 kr
Paus: Ja

Nu är det klart! Vännernas hyllning till sin vän Björn Afzelius kommer under 2024 fortsätta turnera runt om i vårt land.

Olle Nyberg, Mikael ”Nord” Andersson och Göran ”Guran” Blomgren – var och en med sin egen relation till Björn Afzelius kommer bjuda publiken på en kväll fylld av tillbakablickar och magiska tolkningar av Björns fantastiska låtskatt som för evigt skrivit in sig i den svenska musikhistorien.

Bakom initiativet till ” Sånger till friheten” står Olle Nyberg, som producerade flera av Björns plattor och spelade med honom i 15 år.
”Under 2015 –16 reste vi med turnén ”Tusen bitar” runtom i landet. Med över 20 000 berörda fans i publiken blev gensvaret enormt. ” Sånger till friheten” är en naturlig och självklar fortsättning. Tillsammans med publiken för vi arvet efter Björn vidare i en tid då hans skarpa blick och varma människosyn behövs mer än någonsin.”

På programmet finns klassiker som Sång till friheten, Till min kära, Tusen bitar och Juanita – men även anekdoter och personliga minnen från alla de år vi tillbringat vid Björns sida, både på̊ vägarna, på̊ scenen och i skivstudion.

Björn Afzelius var tveklöst den mest framgångsrika samhällskritiska rockartisten i sin generation. Han var vänstersångaren som blev folkkär genom sånger som till och med dansbanden spelade. Två̊ och en halv miljon sålda skivor, ständiga radiospelningar, och otaliga turnéer i Norge, Sverige och Danmark talar sitt tydliga språk.

Mikael ”Nord” Andersson (gitarr och sång) är en av landets mest namnkunniga gitarrister och medverkade på̊ turnén med föreställningen ”Tusen bitar”. Mikael ”Nord” Andersson har även många år som gitarrist i Roxette och turnéer med Björn Skifs på sin meritlista.
Göran ”Guran” Blomgren (gitarr och sång) var turnéledare och ljudansvarig för Björns liveframträdanden under drygt 10 år.
Olle Nyberg (klaviatur och sång) var Björns kapellmästare i mer än 15 år och spelar piano och orgel på̊ mänga av hans skivor.

RECENSIONER

”De har glimten i ögat konstant, och är naturligtvis oerhört skickliga musiker.”
Göteborgs posten

”Tillsammans åstadkommer de en värdig hyllning till Afzelius.”
Norra Skåne

”Insikten om hur öppet och utan omskrivningar han sjöng om sin egen bakgrund, om hålen och smärtan i sitt eget liv slår mig”.
Nils Hansson DN

Arrangeras av:
Guppy Entertainment AB
Tillgänglighet:

Särskilda platser för dig som sitter i rullstol, eller har svårt att gå i trappor, finns i alla våra scenrum. Dessa platser bokar du via vår biljettkassa.

Väskrestriktioner och ytterkläder:

Ytterkläder ska hängas in i garderob. Läs vad som gäller för väskrestriktioner under Vanliga frågor.

Dela evenemanget!

Mat & dryck

Välkommen att äta och dricka något gott i samband med ditt konsertbesök! Till evenemang med paus kan du förbeställa dryck och lättare förtäring direkt i vårt biljettsystem när du bokar din biljett. Vill du äta en lättare middag innan konsert kan du till de flesta evenemang boka bord via Konserthusbistrons egen bokningskalender. Bistron öppnar 1,5 timme innan konsert. 

Meny

Terrassens Räksmörgås Halv
|
135 kr
Handskalade räkor, citronmajonnäs, kokt ägg, kavring, isad lök, krispsallad, dill och citron
Terrassens Räksmörgås Hel
|
225 kr
Handskalade räkor, citronmajonnäs, kokt ägg, kavring, isad lök, krispsallad, dill och citron
Ost & Chark
|
175 kr
Två sorters ost, grön tomatmarmelad, två sorters chark, friterade tunnbrödschips
Terrassens Caprese
|
175 kr
Burrata, sallad på tomat, vitlök och basilika, lufttorkad fläskkarré
Värmande soppa
|
165 kr
Skogssvampssoppa med crème på lagrad ost, syltad svamp och grillad levain
Kyckling med Caesar
|
195 kr
Friterat kycklinglår serveras med klassisk caesarsallad med bacon, lök, parmesan och caesardressing
Chèvre Chaud
|
195 kr
Friterad Chèvre med honung, sauté på betor, kapris och friterad potatis, brynt smör och grillad citron
Torsk med betor och brynt smör
|
285 kr
Rimmad torsk serveras med sauté på betor, kapris och friterad potatis, brynt smör och grillad citron
Steak n´ Fries
|
285 kr
Grillad kalventrecote med rostad vitlök-och svartpepparmajo, rödvinssås och krispiga pommes
Något sött...
|
98 kr
Kökets val av dessert
torsdag

19/9

2024

19:30

– 22:00

Västerås Konserthus, Stora salen
Pris: 475 kr
Paus: Ja

Mer i samma genre

9/11
2025,
söndag
18:00
– 19:30

Brynolf & Ljung - Stalker

ÖvrigtTeater / Musikal / Show
10/11
2025,
måndag
19:00
– 20:20

Majeko, Iron skulls Co och Kaê Brown Carvalho & Jerson Diasonama - Attitudes

Dans
12/11
2025,
onsdag
18:00
– 20:30

Kulturgalan 2025

Övrigt
13/11
2025,
torsdag
19:00
– 21:00

Jiska Lambrecht, violin och Marco Sanna, piano

KammarmusikKlassiskt
13/11
2025,
torsdag
19:00
– 21:30

Musikalfrossa

OrkesterRock / Pop / Country
14/11
2025,
fredag
19:30
– 21:10

Niklas Strömstedt - Tyck OM mig

Rock / Pop / Country
15/11
2025,
lördag
16:00
– 17:30

Viktor Norén & Linus Wahlgren - Våra Liv, Våra Musikaler

Rock / Pop / Country
15/11
2025,
lördag
19:30
– 21:00

Viktor Norén & Linus Wahlgren - Våra Liv, Våra Musikaler

Rock / Pop / Country

Vad letar du efter?

Vad letar du efter?

Vad letar du efter?

Evenemang favoritmärkt! Se dina favoriter här.

Bokningsförfrågan: Guran, Nyberg & Nord - En Hyllning Till Björn Afzelius

Önskad period
Datum från *
Datum till *
Tid *
Detaljer
Antal föreställningar *
Lokal/scen *
Kontaktuppgifter arrangör
Kontaktperson förnamn *
Kontaktperson efternamn *
Kontaktperson email *
Meddelande
Skip to content