191114_timba_odara_org 3
Folkmusik / Världsmusik

Mosaik: Timba Odara

torsdag

14 november 2019

19:00

– 21:30

Västerås, Västerås Konserthus, Foajéscenen
Pris: 195 kr

Timba Odara är en kubansk grupp som varit verksam sedan 1999 under ledning av musikern och kompositören Rolando Lara.
Namnet Timba Odara är en sammansättning av två ord vars innebörd hänvisas till den samtida afro-kubanska musikstilen ”Timba” och till Yoruba språket där ”Odara” betyder att allt är i harmoni och är bra.
Timba Odaras musikaliska brygd innehåller en fusion av soul, funk och afrokubanska rytmer, med ett stort inflytande från den traditionella jazzen. Gruppen har en stor repertoar som består av såväl originalmusik, specialskriven för bandet, som traditionell kubansk musik och annan utvald musik som de influerats av.
Gruppen består av stora och prestigefyllda kubanska musiker med en erkänd internationell karriär. Rolando Lara och hans bror Raúl Lara var nominerade till den amerikanska Grammy Awards 2013 i kategorin Best Tropical Latin Album.
Timba Odara har under sin tid spelat i hela Skandinavien med stor framgång som i sin tur har lett till såväl utmärkelser som stor popularitet. Timba Odara och dess bandledare Rolando Lara är värdiga ambassadörer för denna världsomspännande musikgenre.
Sedan starten 2002 har bandet gjort omtalade spelningar på ett flertal av Göteborgs större scener (Nefertiti, Göteborgs-kalaset m fl) och vid två radiokonserter på Sveriges Radio.
2013 omformades orkestern varför medlemmarna numera består av välrenommerade kubanska musiker bosatta i norra Europa.

Arrangeras av:
Västmanlandsmusiken
Tillgänglighet:

Särskilda platser för dig som sitter i rullstol, eller har svårt att gå i trappor, finns i alla våra scenrum. Dessa platser bokar du via vår biljettkassa.

Väskrestriktioner och ytterkläder:

Ytterkläder ska hängas in i garderob. Läs vad som gäller för väskrestriktioner under Vanliga frågor.

Dela evenemanget!

Mat & dryck

Välkommen att äta och dricka något gott i samband med ditt konsertbesök! Till evenemang med paus kan du förbeställa dryck och lättare förtäring direkt i vårt biljettsystem när du bokar din biljett. Vill du äta en lättare middag innan konsert kan du till de flesta evenemang boka bord via restaurangens egen bokningskalender. Restaurangen öppnar 1,5 timme innan konsert. 

Meny

Terrassens Räksmörgås Halv
|
135 kr
Handskalade räkor med majonnäs och ägg, serveras på rågbröd med sallad, dill och citron
Terrassens Räksmörgås Hel
|
220 kr
Handskalade räkor med majonnäs och ägg, serveras på rågbröd med sallad, dill och citron
Ostbricka
|
159 kr
Tre sorters ost, fikonmarmelad, marinerade oliver och friterat tunnbröd
Terrassens Caprese
|
175 kr
Burrata, sallad på tomat, vitlök och basilika, lufttorkad fläskkarré
Värmande soppa
|
175 kr
Jordärtkockssoppa, krispigt ankbröst, crème fraiche, örter och brödkrutonger
Grillat högrev
|
245 kr
Svenskt högrev, friterad ostronskivling, reducerad sky, friterad potatis och syrad silverlök
Fisk-och skaldjursgryta
|
275 kr
Lax, torsk, räkor, musslor, grönsaker och tomat, aioli, kokt potatis och brödkrutonger
Något sött...
|
95 kr
Kökets val av dessert
torsdag

14 november 2019

19:00

– 21:30

Västerås, Västerås Konserthus, Foajéscenen
Pris: 195 kr

Mer i samma genre

Se fler av våra kommande evenemang inom Folkmusik / Världsmusik.
13 februari
19:00

Frida Hyvönen och Minna Weurlander med Västerås Sinfonietta

Folkmusik / VärldsmusikOrkesterRock / Pop / CountryVästerås Sinfonietta
19 februari
19:00

Carlos Quilici

Folkmusik / Världsmusik
9 april
19:00

Helsinki-Cotonou Ensemble

Folkmusik / Världsmusik
23 april
19:00

Le Vent du Nord

Folkmusik / Världsmusik
27 november
19:00

Fairytale Of New York

DansFolkmusik / VärldsmusikJulkonsert

Vad letar du efter?

Bokningsförfrågan: Mosaik: Timba Odara

Önskad period
Datum från *
Datum till *
Tid *
Detaljer
Antal föreställningar *
Lokal/scen *
Kontaktuppgifter arrangör
Kontaktperson förnamn *
Kontaktperson efternamn *
Kontaktperson email *
Meddelande
Skip to content