Jazz
tisdag

7 mars 2023

19:00
-21:30
Västerås Konserthus, Lilla salen
225-275 kr

Libor Smoldas Organ Trio

Jazzens Vänner och Västmanlandsmusiken har glädjen och förmånen att få vara en av ett flertal jazzklubbar i Sverige att få presentera direkt från Tjeckien den härliga orgeltrion Libor Smoldas Organ Trio under trions två veckor långa turné i Sverige.

Östeuropeiska jazzmusiker har i alla tider varit och är fortfarande denna dag mycket framstående inom genren jazz såväl äldre som modernare. Trion som vi får höra hos oss består av gitarristen Libor Smoldas och hans båda kamrater Jakub Zomer Hammond B-3 orgel samt trummisen Daniel Soltis.

Den här trion bjuder på egna originalkompositioner ofta inspirerade av blues och jazz från 1960-talet. Som en extra ”knorr” till deras spontanitet tycker de även om att engagera publiken genom att be publiken om förslag på olika melodier ur t ex den etablerade jazzstandardrepertoaren som trion då direkt improviserar fram på ett utsökt sätt. Resultaten brukar alltid bli ett spännande resultat av den efterfrågade melodin.

Foto: Alžběta Jungrová

Detaljer

7 mars 2023, tisdag
Västerås Konserthus, Lilla salen
225-275 kr
Rabatt för: Rabatt finns för Studerande, Föreningspris
Arrangör: Jazzens Vänner
I samarbete med: Västmanlandsmusiken
Paus: Ja
Genre: Jazz

Konserthusets bar och restaurang öppnar 1,5 h före föreställning.

Dela evenemanget!

Share on facebook
Share on twitter

Några andra kommande evenemang

Sisters of Jazz

Klassiska Storbandspärlor med Sandviken Big Band & Lisa Björänge

Lill Lindfors, Nils Landgren och Jan Lundgren: Två och en Steinway – på turné

Bokningsförfrågan

Bokningsförfrågan skickas till Christofer Ekströmer
  • Önskad period

Bokningsförfrågan

Bokningsförfrågan skickas till Leif Östlund
  • Önskad period

Bokningsförfrågan

Bokningsförfrågan skickas till Anna-Karin Fredriksson
  • Önskad period
  • Detta fält används för valideringsändamål och ska lämnas oförändrat.
Skip to content