
Skräck för tomrum
Begreppet "skräck för tomrum" användes ursprungligen inom konstvetenskapen för att beskriva hur tomrummet runt huvudmotivet i en målning fylldes ut. Snart började det dock användas även inom andra områden – såsom vetenskap, geografi och framför allt psykologi och sociologi. Inom psykologi och sociologi kom begreppet att beskriva ett samtida fenomen: rädslan för att inte göra någonting alls. Idag är detta fenomen också grunden som den Madrid-baserade baskiske koreografen Iker Karrera bygger sin nya skapelse The Room Where It Happens på – hans andra större personliga koreografi efter No Pleasure (2020), som även den visades på La Sala Cuarta Pared i Madrid, Spanien.
Hans nya verk utgår från en skarpsynt reflektion över den snabba tid vi lever i – en tid som driver oss mot en rädsla för fritid. Verket rör sig mellan två psykologiska territorier: å ena sidan det yttre – det rusande livet: beroendet av våra mobiler och datorer, behovet av att ta in det ständiga informationsflödet på internet, och kravet på att alltid vara uppdaterad och uppkopplad. Å andra sidan, vårt inre – vårt sanna jag: platsen där vi kan vara de vi verkligen är, utan filter. Det är detta rum som skyddar och bevarar vår sanna identitet som koreografins titel syftar på.
I No Pleasure behandlade Karrera vår känsla av otillfredsställelse – vår oförmåga att känna oss tillfreds med oss själva, att leva i en ständig strävan efter att bli snyggare, smartare, kunnigare. Nu har han valt att utforska vårt inre liv i kontrast till det vi visar utåt – vår förmåga att alltid hålla oss sysselsatta, kanske för att slippa tänka och konfrontera våra egna rädslor och osäkerheter. "Jag tyckte det var intressant att tala om hur vi, medvetet eller omedvetet, fångas in i en dynamik där vi aldrig stannar upp", reflekterar koreografen.
"Det finns människor som schemalägger aktiviteter varje dag för att inte ha tid att tänka. Det finns inte längre något tänkande eller någon tänkare – allt försvinner för att vi är så upptagna." Ursprungstanken till The Room Where It Happens kan ha uppstått redan i Table for One, ett kortare verk Karrera som satte upp i USA för L.A. Contemporary Dance i Los Angeles – ett uppdrag för Kulturdepartementet vid den spanska ambassaden i Washington D.C., där han utforskade sorgen och förlusten av en närstående. Det nya verket utmärker sig till en början genom sin mörka och pessimistiska ton, men The Room Where It Happens bär trots det ett visst mått av ljus och hopp – för, som Karrera själv säger, vårt inre liv behöver inte nödvändigtvis vara negativt.
Det är ett personligt verk, till synes mycket olikt de festliga produktioner som denne mångsidige skapare koreograferat för musikaler som Mamma Mia! eller The Book of Mormon, vilka fortfarande spelas på teatrar längs Gran Vía i Madrid. Faktum är att Iker Karrera – även om dans alltid är hans grund – rör sig inom ett brett spektrum av uttryck. Han ansvarade för flera säsonger av TV-programmet Fama. A bailar! på Movistar Plus +, och hans passion för undervisning ledde honom för tio år sedan till att grunda Danza 180 – en dansskola och konstnärligt projekt som blivit ett livligt och välrenommerat centrum i Madrid.
Särskilda platser för dig som sitter i rullstol, eller har svårt att gå i trappor, finns i alla våra scenrum. Dessa platser bokar du via vår biljettkassa.
Ytterkläder ska hängas in i garderob. Läs vad som gäller för väskrestriktioner under Vanliga frågor.
