Helsingin Coutonou Ensemble
Folkmusik / Världsmusik

Helsinki-Cotonou Ensemble

onsdag

9 april 2025

19:00

– 21:00

Västerås Konserthus, Foajéscenen
Pris: 100-295 kr
Paus: Ja

Upplev energin och värmen i Helsinki-Cotonou Ensemble – ett unikt samarbete som förenar Västafrikas rytmer med finsk musikalitet! Allt började när den finske gitarristen Janne Halonen reste till Benin 2009 för att fördjupa sig i voodoons rytmer och träffade percussionisten och sångaren Noël Saïzonou. Det blev början på en vänskap och ett musikaliskt äventyr som skulle utvecklas till det pulserande bandet Helsinki-Cotonou Ensemble (HCE).

Bandet, med bas i både Finland och Benin, skapar en fusion av afrobeat, jazz och funk som är svår att stå stilla till. HCE:s musik bygger på en djup förståelse för varandras kulturer och en gemensam kärlek till rytmer som får hjärtat att slå lite snabbare. Tillsammans med finska musiker som trummisen Juha Räsänen och basisten Sampo Riskilä bildades en kraftfull kvartett som sedan förstärkts med lokala musiker, oavsett om bandet spelar på europeisk eller afrikansk mark.

Kvällen bjuder på musik fylld av glädje och intensitet – med starka rytmer, svävande gitarrmelodier och en bas som lyfter hela rummet. Deras unika ljudlandskap tar dig med på en resa från Helsingfors gator till Benins livliga städer, där varje låt bär på en historia och en inbjudan att upptäcka mer. Missa inte chansen att uppleva ett band som spränger gränser och förenar olika världar i en enda kraftfull musikalisk upplevelse.

Boka dina biljetter och gör dig redo för en konsert fylld av afrikanska rytmer, finsk energi och en känsla av gemenskap som övervinner avstånd och kulturgränser.

Arrangeras av:
Västmanlandsmusiken
Rabatt finns för:
Konserthusets vänner (gå 2 för 1), Studerande, Barn t.o.m. 18 år, Grupp (10+)
Tillgänglighet:

Särskilda platser för dig som sitter i rullstol, eller har svårt att gå i trappor, finns i alla våra scenrum. Dessa platser bokar du via vår biljettkassa.

Väskrestriktioner och ytterkläder:

Ytterkläder ska hängas in i garderob. Läs vad som gäller för väskrestriktioner under Vanliga frågor.

Dela evenemanget!

Mat & dryck

Välkommen att äta och dricka något gott i samband med ditt konsertbesök! Till evenemang med paus kan du förbeställa dryck och lättare förtäring direkt i vårt biljettsystem när du bokar din biljett. Vill du äta en lättare middag innan konsert kan du till de flesta evenemang boka bord via restaurangens egen bokningskalender. Restaurangen öppnar 1,5 timme innan konsert. 

Meny

Räksmörgås Halv
|
155 kr
Handskalade räkor (100g), majonnäs, kokt ägg, rågbröd, sallad, dill och citron
Räksmörgås Hel
|
255 kr
Handskalade räkor (200g), majonnäs, kokt ägg, rågbröd, sallad, dill och citron
Ost & Chark
|
195 kr
Två sorters ost, fikonmarmelad, två sorters chark, friterade tunnbrödschips
Värmande soppa
|
185 kr
Jordärtkockssoppa, salsicciakrisp, parmesancrème, örter och jordärtkockschips
Torsk med räkor
|
295 kr
Rimmad torsk serveras med brynt smör, handskalade räkor och pepparrot, smörad potatispuré
Kalventrecote
|
275 kr
Grillad Kalventrecote serveras med dragonmajonnäs, rödvinssås och friterad potatis
…något sött
|
98 kr
Kökets val av dessert
onsdag

9 april 2025

19:00

– 21:00

Mer i samma genre

Se fler av våra kommande evenemang inom Folkmusik / Världsmusik.
13 februari
19:00

Frida Hyvönen och Minna Weurlander med Västerås Sinfonietta

Folkmusik / VärldsmusikOrkesterRock / Pop / CountryVästerås Sinfonietta
19 februari
19:00

Carlos Quilici

Folkmusik / Världsmusik
23 april
19:00

Le Vent du Nord

Folkmusik / Världsmusik
27 november
19:00

Fairytale Of New York

DansFolkmusik / VärldsmusikJulkonsert

Vad letar du efter?

Bokningsförfrågan: Helsinki-Cotonou Ensemble

Önskad period
Datum från *
Datum till *
Tid *
Detaljer
Antal föreställningar *
Lokal/scen *
Kontaktuppgifter arrangör
Kontaktperson förnamn *
Kontaktperson efternamn *
Kontaktperson email *
Meddelande
Skip to content