tisdag

19 december 2023

19:00
-20:40
Västerås Konserthus, Stora salen
810 kr

Helen Sjöholm och Anna Stadling – Snö & marschaller

De föddes med en dags mellanrum på samma BB, växte upp i Sundsvall och lärde känna varandra i skolan och den flickkör de båda sjöng i. Ur musiken växte en stark vänskap fram som följt dem genom alla år – deras karriärer har ibland fört dem åt olika håll, men klangen mellan dem har aldrig tystnat.

Den duo som Helen och Anna skapade som tonåringar har återuppstått i omgångar med flertalet lyckade samarbeten genom åren – efter snart 40 år av vänskap och musikaliska möten har Helen Sjöholm och Anna Stadling samlat på sig de sånger som de älskat och levt med alla jular.

Hösten 2022 spelade de in det gemensamma albumet “Snö & marschaller” – med allt från klassiska jullåtar till nyskrivet material och nya svenska översättningar. Med det nya albumet begav de sig ut på en hyllad julturné med samma namn. I år är det dags igen.

– Det här känns väldigt speciellt för oss. Att få sammanstråla och sjunga ihop efter 40 år som vänner – det är en ynnest, säger Helen & Anna.

Detaljer

19 december 2023, tisdag
Västerås Konserthus, Stora salen
810 kr
Arrangör: All Things Live Sweden AB
I samarbete med: Västmanlandsmusiken
Paus: Nej
Genre: Musikteater, Övrigt, Pop och rock

Konserthusets bar öppnar 1,5 h före föreställning. På barmenyn finns enklare varma rätter som soppa, pasta eller en kötträtt, snacks och fika. Till det vin, öl, kaffe eller läsk.

Dela evenemanget!

Share on facebook
Share on twitter

Några andra kommande evenemang

P4 Nästa

Klubbscen: Ian Paice feat. Purpendicular - The Human Mechanic Tour 2023

Sven Ingvars - Personligt

Bokningsförfrågan

Bokningsförfrågan skickas till Christofer Ekströmer
  • Önskad period

Bokningsförfrågan

Bokningsförfrågan skickas till Magnus Båge
  • Önskad period

Den här webbplatsen använder cookies för att förbättra användarupplevelsen

Bokningsförfrågan

Bokningsförfrågan skickas till Anna-Karin Fredriksson
  • Önskad period
  • Detta fält används för valideringsändamål och ska lämnas oförändrat.
Skip to content