FATE_1920x600

Från Aladdin till Elsa

måndag

2/1

2023

17:00

– 18:15

Västerås Konserthus, Stora salen
Pris: 345-495 kr

Från Aladdin till Elsa är en spektakulär och fartfylld föreställning där hela familjen tas med på en lika magisk som musikalisk resa genom den tecknade och animerade filmens värld!

Låt er, via denna otroliga musikskatt, färdas genom välkända fantasivärldar och upplev tecknade superhits som ni aldrig hört eller sett dem förut.

Allt framfört av eminenta musiker och några av vårt lands mest spännande och briljanta nya stjärnor och underhållare!

MEDVERKANDE
JOEL ADOLPHSON är mest känd som en av medlemmarna av den omåttligt populära humortrion IJustWantToBeCool (IJWBC), som i över tio års tid gjort enorm succé på YouTube. Gruppen ligger även bakom ett flertal populära webb- och ljudboksserier på bland annat SVT och Storytel. 2020 medverkade Joel i SVT's julkalender Mirakel där han spelade skurken Ernst Colt.

SANDRA KASSMAN har medverkat i flera scenproduktioner såsom Kristina från Duvemåla och Phantom of the Opera. Hon är även en meriterad röstskådespelare som bland annat lånat ut sin röst till Lilo Pelekai i Lilo & Stitch och nu senast till Mirabel i Disneys Oscarsbelönade storfilm Encanto.

VERONIKA WALLENTIN är utbildad musikalartist och skådespelerska vid Balettakademien i Göteborg och Stockholms Konstnärliga Högskola. Hon har synts bland annat som sångerska på Wallmans och i ensemblen i musikalen Forever Piaf på Göta Lejon.

NILS REINHOLTZ är en musikalartist som synts i ett flertal produktioner, däribland Ringaren i Notre Dame och Oliver!, båda på Göteborgsoperan. Senast kunde man se Nils på Chinateatern i Stockholm där han medverkade i Saturday Night Fever.

Biljettpriser:
Rad 8-10 på parkett för vuxna: 495:-
Rad 8-10 på parkett för barn: 445:-
1:a & 2:a balkong: 395:-
1:a & 2:a balkong för barn: 345:-

Rekommenderad från 5 år, beroende på teatervana. Alla måste ha biljett!

Arrangeras av:
Woodnote AB
Rabatt finns för:
Barn t.o.m 13 år
Åldersgräns:
Rekommenderad från 5
Tillgänglighet:

Särskilda platser för dig som sitter i rullstol, eller har svårt att gå i trappor, finns i alla våra scenrum. Dessa platser bokar du via vår biljettkassa.

Väskrestriktioner och ytterkläder:

Ytterkläder ska hängas in i garderob. Läs vad som gäller för väskrestriktioner under Vanliga frågor.

Dela evenemanget!

Mat & dryck

Välkommen att äta och dricka något gott i samband med ditt konsertbesök! Till evenemang med paus kan du förbeställa dryck och lättare förtäring direkt i vårt biljettsystem när du bokar din biljett. Vill du äta en lättare middag innan konsert kan du till de flesta evenemang boka bord via Konserthusbistrons egen bokningskalender. Bistron öppnar 1,5 timme innan konsert. 

Meny

Terrassens Räksmörgås Halv
|
135 kr
Handskalade räkor, citronmajonnäs, kokt ägg, kavring, isad lök, krispsallad, dill och citron
Terrassens Räksmörgås Hel
|
225 kr
Handskalade räkor, citronmajonnäs, kokt ägg, kavring, isad lök, krispsallad, dill och citron
Ost & Chark
|
175 kr
Två sorters ost, grön tomatmarmelad, två sorters chark, friterade tunnbrödschips
Terrassens Caprese
|
175 kr
Burrata, sallad på tomat, vitlök och basilika, lufttorkad fläskkarré
Värmande soppa
|
165 kr
Skogssvampssoppa med crème på lagrad ost, syltad svamp och grillad levain
Kyckling med Caesar
|
195 kr
Friterat kycklinglår serveras med klassisk caesarsallad med bacon, lök, parmesan och caesardressing
Chèvre Chaud
|
195 kr
Friterad Chèvre med honung, sauté på betor, kapris och friterad potatis, brynt smör och grillad citron
Torsk med betor och brynt smör
|
285 kr
Rimmad torsk serveras med sauté på betor, kapris och friterad potatis, brynt smör och grillad citron
Steak n´ Fries
|
285 kr
Grillad kalventrecote med rostad vitlök-och svartpepparmajo, rödvinssås och krispiga pommes
Något sött...
|
98 kr
Kökets val av dessert
måndag

2/1

2023

17:00

– 18:15

Västerås Konserthus, Stora salen
Pris: 345-495 kr

Mer i samma genre

16/11
2025,
söndag
16:00
– 17:30

SISSELA KYLE - ”Min Föreställning Om Mamma”

Teater / Musikal / Show
18/11
2025,
tisdag
19:00
– 21:30

Fredrik Lindborg Trio & stråkkvartett

Jazz
19/11
2025,
onsdag
20:00
– 22:30

É.T.É

Folkmusik / Världsmusik
19/11
2025,
onsdag
18:00
– 19:00

Klassisk AW: Wagner, Dvorak och Rossini

KlassisktOrkesterVästerås Sinfonietta
20/11
2025,
torsdag
19:00
– 21:00

Västerås Sinfonietta: Musikaliskt kalejdoskop

KlassisktOrkesterVästerås Sinfonietta
21/11
2025,
fredag
19:30
– 21:15

INSTÄLLT: Greatest Hits of Soul

Rock / Pop / Country
21/11
2025,
fredag
19:30
– 21:15

Grymlings - Det bästa för dig

Rock / Pop / Country
22/11
2025,
lördag
14:00
– 14:45

Barnlördag: Bokstavskören - med Ayla Kabaca och Emeli Jeremias

Barn & UngaKörÖvrigt

Vad letar du efter?

Vad letar du efter?

Vad letar du efter?

Evenemang favoritmärkt! Se dina favoriter här.

Bokningsförfrågan: Från Aladdin till Elsa

Önskad period
Datum från *
Datum till *
Tid *
Detaljer
Antal föreställningar *
Lokal/scen *
Kontaktuppgifter arrangör
Kontaktperson förnamn *
Kontaktperson efternamn *
Kontaktperson email *
Meddelande
Skip to content